Čokoládový dort jako dech!

Čokoládový dort jako dech!

Lehoučký čokoládový dort z kvalitní hořké čokolády a datlového pyré nás naučila úžasná Míša Sedláčková. V korpusu je nepatrné množství ječné mouky, vzhledem ke skvělé chuti opravdového dortu jsme se ji rozhodli tolerovat :-). Ječnou mouku můžete nahradit celozrnnou špaldovou. Vedle těžkých čoko dortů je tento opravdu jako dech a z posezení u kávy se stane zážitek bez pocitu viny! A zatím se nám na něj chytili až na výjimky i zcela neprůstřelní odpůrci čehokoliv zdravého!

Ingredients

Na korpus:

 • 80 g ječné mouky
 • 2 polévkové lžíce kakaa
 • 3 polévkové lžíce kokosového oleje
 • 3 polévkové lžíce datlového pyré (na celý dort je třeba 100 g sušených datlí)
 • 1/2 čajové lžičky vinného kamene (funguje i prášek do pečiva)

Na krém:

 • 2 hořké čokolády po 100 g (70% Lindt je skvělá)
 • 400 g kokosového mléka
 • 6g agaru
 • 8 polévkových lžic datlového pyré
 • 350 ml vody nebo kokosové vody
 • zdobítka dle vkusu a chuti (my máme zlaté kuličky z Billy)

Pracovní postup:

 1. Začněte den předem tím, že si namočíte datle do vody (ideální je vysoká nádoba od tyčového mixéru, datle zalijte vodou tak, abych byly všechny pod hladinou) a do lednice si dejte 1 plechovku kokosového mléka
 2. Druhý den si tyčovým mixérem vymixujte z namočených datlí (včetně vody) datlové pyré.
 3. Na korpus vytvoříte jednoduché a rychlé těsto z ječné (či jiné celozrnné) mouky, kakaa, rozpuštěného kokosového oleje, datlového pyré a vinného kamene (prášku do pečiva). Těsto je vařečkou hotové za chvilku, rukou pak můžete ještě dodělat do pevné hmoty, kterou prsty natlačte do středně velké dortové formy (kolem 20cm průměr). Dejte péct do trouby vyhřáté na 180 stupňů na 15 minut.
 4. Z plechovky vychlazeného kokosového mléka opatrně sejměte tuhou část. Zbylou vodu buď vylijte nebo použijte na rozpuštění agaru.
 5. Agar si dejte do 350 ml vody (nebo kokosové vody) a nechte volně zahřát až se úplně rozpustí (my raději průběžně promícháváme malou metličkou).
 6. Ve vodní lázni si nechte rozpustit hořkou čokoládu.
 7. Vyšlehejte dohladka tuhou část kokosového mléka, přidejte datlové pyré, rozpuštěnou čokoládu a zalijte rozpuštěným agarem. Nalijte na mírně vychladlý korpus.
 8. Přidejte zdobítka (my sypali přímo na tekutý krém a udržela se na povrchu)
 9. Dejte na několik hodin vychladit.

Náš tip:

Na vychladlý dort můžete přidat šlehačku z kokosového mléka (opět jen vyšlehaná tuhá část kokosového mléka po vychladnutí). Je zajímavá, ale dost alternativní. Klasická šlehačka dort posune výrazně blíže k chuti normálního strávníka, takže světe div se, takto dort jedí i Janiny děti, které normálně ignorují vše „zdravé“!

IMG_1860 menší

3 Comments

 1. Pingback: Pepínovo smoothie s banány a lesními plody - Our Lovely Cooking

 2. Pingback: Mrkvový salát - jako od babičky - Our Lovely Cooking

 3. Pingback: Datlové pyré - Our Lovely Cooking

Připojte komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*